În continuarea campaniei “Biblioteca școlii mele zâmbește”, astăzi am vizitat alături de prietenii noștri de la Asociația pentru Educație și Sănătate “Te susțin”, școlile din Comunele Daia și Vlăsin, județul Giurgiu. Am sprijinit procesul educativ al copiilor din scolile vizitate cu donații de cărți noi și cărți vechi dăruite de prietenii asociațiilor noastre, cu speranța că diversitatea de subiecte abordate în aceste cărți îi vor atrage mai mult spre bibliotecile școlare. Cititul de la vârste fragede ajută la dezvoltarea creierului, a competențelor lingvistice și sociale, și stimulează creativitatea, oferind o oportunitate excelentă de a vorbi, de a povesti, de a trăi experiențe din alte timpuri și de a face comparații. Considerăm că o astfel de campanie este utilă, în condiţia în care elevii sunt tot mai tentaţi de tehnologie, titlurile aflate în bibliotecă necesitând o reîmprospătare, iar preţul cărţilor noi fiind destul de ridicat, în raport cu posibilităţile materiale în mediul rural.

Dacă si tu dorești să te alături misiunii campaniei noastre ”Biblioteca școlii mele, zâmbește!”, prin dăruirea unei cărti bibliotecilor școlare din zonele rurale defavorizate sau sponsorizarea cu fonduri în acest sens, te rugăm să contactezi echipa noastră.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.